مهارت گفتاری اولین مهارت آزمون آیلتس Speaking

Speaking skill is the first skill of the IELTS Speaking test

توضیحات کلی مهارت گفتاری

آزمون اسپیکینگ آیلتس، یکی از چهار بخش آزمون آیلتس است که باهدف ارزیابی توانایی شما در مکالمه زبان انگلیسی با مکالمهٔ کاربردی و طبیعی برگزار می‌شود.

در این آزمون، شما با یک ممتحن زبان انگلیسی ملاقات می‌کنید و به شما سؤالاتی در مورد موضوعات مختلفی مثل خانواده، کار، تحصیل و سفر پرسیده می‌شود.

راستی به یاد داشته باشید که این بخش از آزمون در کشور ما معمولاً دو روز کاری زودتر از آزمون کتبی برگزار می‌شود.

برای مثال اگر آزمون کتبی شما روز شنبه باشد چهارشنبه هفته قبل از آن آزمون گفتاری خود را سپری می‌کنید.

آزمون اسپیکینگ آیلتس به ۳ بخش تقسیم می‌شود و کلاً ۱۱ تا ۱۴ دقیقه به طول می‌انجامد.

در بخش اول Introduction and interview، شما معرفی خود را به ممتحن می‌کنید و برعکس او هم خود را به شما معرفی می‌کند.سپس چند سؤال با موضوعات روزمره از شما می‌پرسد.

در بخش دوم The individual long turn، شما باید یک سخنرانی کوتاه درباره یک موضوع مشخص بدهید که معمولاً روی کارتی به شما ارائه می‌شود. سؤالات در این بخش در مورد موضوعات کلی هستند و باید به‌صورت یک صحبت بلند منسجم به آن‌ها پاسخ دهید.

در بخش سوم Discussion، ممتحن از سؤالاتی می‌پرسد که معمولاً باید آن‌ها را به بحث بگذارید؛ یعنی باید آن‌ها را از زوایای متفاوت بررسی کنید.

معیارهای نمره دهی بخش گفتاری Speaking

در اینجا بیاید به مهم‌ترین موضوع اشاره‌کنیم که شایعات زیادی درباره آن وجود دارد و بااینکه معیاری‌های نمره دهی این بخش به‌راحتی در اینترنت یافت می‌شوند؛ اما هنوز هم داوطلبین درباره آن سردرگم‌اند.

لطفاً به جدول زیر دقت کنید:

Speaking skill is the first skill of the IELTS Speaking test

Fluency and coherence روانی و انسجام صحبت

بسیار جالب‌توجه است که اولین معیار سنجیدن اسپیکینگ شما نه لغت است و نه گرامر بلکه معیار fluency and coherence در آزمون اسپیکینگ آیلتس است که به ارتباط و روانی پاسخ شما مربوط می‌شود.

برای این معیار، ممتحن به دنبال این است که آیا شما می‌توانید پاسختان را به‌صورت روان و با ارتباط منطقی بین جملات ارائه دهید.

به‌طورکلی، fluency به سه عامل اساسی مربوط است. سرعت صحبت شما، طول جملات و نهایتاً مکث‌های به‌جا و درست.

برای نمونه، فرض کنید که سؤالی در مورد کار خودتان پرسیده شده است. به‌جای پاسخ دادن به سؤال به‌صورت آرام و باتوجه‌به ساختار جملات، شما بدون توقف و با سرعت بیشتری پاسخ می‌دهید. در این صورت، fluency بالاتری دارید.

در مورد coherence نیز، ارتباط منطقی بین جملات و قابل‌فهم بودن پاسخ شما بررسی می‌شود.

۴ عامل قابل‌سنجش برای این معیار:

توانایی بسط دادن پاسخ، جواب مستقیم به سؤال، افزودن جزئیات مربوط برای توضیح بیشتر و درنهایت استفاده درست از کلماتی که به متن انسجام می‌بخشند، مانند this, that, although, …

به‌عبارت‌دیگر، شما باید بتوانید ارتباط بین جملات پاسخ خود را به‌خوبی بیان کنید و موضوع را به‌صورت منسجم و قابل‌فهمی بیان کنید.

فرض کنید سؤالی در مورد موضوع سفر پرسیده شده است. پاسخ شما باید بتواند ارتباط منطقی بین جملات را نشان دهد و موضوع را به‌صورت منسجم بیان کند.

به‌عنوان‌ مثال، پاسخی که روانی بالایی دارد و coherence خوبی دارد، ممکن است به شکل زیر باشد:

• I love traveling because it allows me to experience new cultures and meet new people. Last year, I visited Japan and I was amazed by the beauty of the country and the kindness of the people. I also enjoyed trying new foods and learning about the history and traditions of Japan. Overall, traveling is a great way to broaden your horizons and learn about the world around you.

در این مثال، پاسخ به‌صورت روان و ارتباط منطقی بین جملات به‌نمایش‌درآمده است. ابتدا در موردعلاقه به سفر صحبت شده است، سپس تجربه سفر به ژاپن و لذت‌هایی که از سفر به این کشور برداشته‌شده است، بیان‌شده است.

در پایان نیز، نتیجه‌گیری و نظر شخصی درباره سفر بیان‌شده است.

ازاین‌رو، برای داشتن نمره بالا در معیار fluency and coherence، باید بتوانید پاسخی روان و با ارتباط منطقی بین جملات ارائه دهید.

Lexical resource منبع لغت

نکته شگفت‌انگیز درباره این بخش نام این معیار است. به‌ظاهر در شما میزان لغاتی که استفاده می‌کنید سنجیده می‌شود؛ اما دقت کنید چرا نام آن را Vocabulary recourse یا Word resource نگذاشتند؟!

نکته دقیقاً همین‌جاست یکی دیگر از پشت‌صحنه‌های آیلتس دقیقاً همین است که word و vocabulary به تک لغت گفته می‌شود اما Lexical معنایی بسیار گسترده‌تر از یک لغت ساده دارد.

این کلمه به الگوهای لغتی اشاره می‌کند.

درواقع شامل words, phrases, collocations, idioms & sometime technical words می‌شوند.

اجازه دهید ۳ معیار دقیق برای سنجش لغت در آزمون آیلتس را باهم بررسی کنیم.

• Range
• Use
• Collocation

Range

به طیف لغاتی برمی‌گردد که می‌توانید در یک موضوع استفاده کنید و چقدر کنترل روی کلمات دارید. برای مثال موضوع در موضوع خانواده شما می‌توانید از طیف کلماتی مانند: immediate family, extended family, distant relatives, bring up a child, take after my mother, … در صحبت خود استفاده کنید.

Use

یعنی چقدر درست می‌توانید کلمات را در جایگاه خود استفاده کنید؛ مثلاً اسم و صفت را در جمله به‌درستی تشخیص می‌دهید یا نه.

Collocation و Idioms

کلمات همایند هم که دلیل اصلی بالا رفتن نمره شما در این آزمون است؛ اما نگران ضرب‌المثل‌ها نباشید. اگر توانستید یک یا دو عدد از آن‌ها را در جایگاه درست و نه به‌صورت مکانیکی در صحبت خود بگنجانید.

هیچ داوطلبی تاکنون برای اینکه از ضرب‌المثل در آزمون اسپیکینگ استفاده نکرده نمره از دست نداده است.

درنتیجه، ممتحن در خلال صحبت شما بیشتر به دنبال طیف کلمات، نحوه درست استفاده آن‌ها و عبارات اصطلاحی مانند کالوکیشن‌هاست تا تک کلمات! بازهم به بخش لغت مراجعه کنید و آن را مجدد مطالعه فرمایید.

معیار Lexical resource

در آزمون اسپیکینگ آیلتس، به Flexibility انعطاف‌پذیری شما در استفاده از اقسام مختلف کلمه مثلاً بتوانید از کلمات هم‌خانواده استفاده کنید، Collocation کلمات همایند و استفاده از Less common words کلمات غیر روزمره و نا رایج در پاسخ شما مربوط می‌شود.

به‌عبارت‌دیگر، شما باید بتوانید از واژگان و عبارات متنوع و مناسب در پاسختان استفاده کنید و از تکرار واژگان و عبارات خودداری کنید.

برای نمونه، فرض کنید که سؤالی در مورد علایق و سرگرمی‌های شما پرسیده شده است. پاسخی که دارای lexical resource خوبی است، ممکن است به شکل زیر باشد:

• I have a wide range of interests and hobbies. For example, I love reading books, especially novels and biographies. I also enjoy listening to music, and I like a variety of genres such as classical, jazz, and rock. In addition, I like to travel and explore new cultures. I’ve been to several countries, including France, Italy, and Japan, and I always try to learn some of the local languages and customs. Overall, I think having diverse interests and hobbies is important for personal growth and development.

در این مثال، کلمات و عبارات گوناگونی مانند wide range, genres, explore, local customs و personal growth استفاده‌شده‌اند که نشان می‌دهد دامنه و دقت کلمات و عبارات کاربر بالاست. علاوه بر این، تکرار واژگان و عبارات به حداقل رسیده است و جملاتی که به‌کاررفته‌اند، مناسب و به‌درستی ساختاردهی شده‌اند.

به‌عنوان مقایسه، پاسخی که دارای lexical resource ضعیفی است، ممکن است به شکل زیر باشد:

I like books and music. I also like to travel. Travelling is good for you.

این پاسخ دارای دامنه و دقت کلمات و عبارات کمتری است و تکرار واژگان و عبارات زیادی دارد. همچنین، جملات پاسخ بدون ساختار مناسب و ارتباط منطقی بین آن‌ها بیان‌شده‌اند.

بنابراین، برای داشتن نمره بالا در معیار lexical resource، باید بتوانید از واژگان و عبارات متنوع و مناسب در پاسختان استفاده کنید نه تک لغت و از تکرار واژگان و عبارات خودداری کنید.

Grammatical range and accuracy طیف گرامر و درستی آن

معیار Grammatical range and accuracy در آزمون اسپیکینگ به‌دقت و گستردگی دانش شما در استفاده از گرامر زبان موردنظر اشاره دارد.

نکته قابل‌تأمل در پشت پرده‌ این معیار درواقع این است که آیا می‌توانید از طیف گسترده‌ای از گرامر استفاده کنید. بله طیف گسترده!

یعنی زمان‌های مناسب، ساختارهای دیگر مانند جملات ساده، مرکب و پیچیده، ساختارهای مقایسه‌ای و شرطی، جملات آرزویی و بسیاری از نکات ریزودرشت دیگر گرامری.

از طرف دیگر حال که آن‌ها را استفاده کردید آیا به‌درستی از قواعد استفاده می‌کنید و می‌توانید جملات روان و درستی را تشکیل دهید یا خیر.

در اینجا مسئله accuracy به میزان error شما در صحبتتان برمی‌گردد. اجازه بدهید یک پشت پرده دیگر را نیز برایتان روشن کنم.

هر انسانی حتی در زبان مادری خود ممکن است دچار slips شود؛ یعنی لغزش زبانی! اگر چنین اتفاقی بیفتد معمولاً قابل‌اغماض است؛ اما اگر تعداد آن‌ها بیشتر و بیشتر شود دیگر نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد و تبدیل به mistake و سپس به error می‌شوند.

در این حالت اشکالات گرامری به دودسته تقسیم می‌شوند.

Density و Consistency

ازنظر density منظورمان ایراداتی که بسیار پایه‌ای هستند مانند –s جمع یا سوم‌شخص، استفاده نادرست از a/an/the به‌عنوان حروف تعریف و چیزهایی مانند این نکات گرامری سطح مقدماتی.

از طرف دیگر consistency برمی‌گردد به تعداد و میزان تکرار این errors.

پس هرچه روی گرامر پایه کارکنید و میزان اشتباهاتتان را در سطوح اولیه یادگیری زبان کمتر کنید و از طرف دیگر اگر در حین آزمون لغزش زبانی اتفاق افتاد آن را دیگر تکرار نکنید قطعاً نمره‌تان در این بخش به‌خوبی افزایش میابد.

برای مثال، یک سؤال در آزمون اسپیکینگ ممکن است به شما بگوید:

Describe a memorable experience you had while travelling.

تجربه‌ای ماندگاری که در سفر داشتید را شرح دهید.

در اینجا، اگر شما از قواعد گرامری صحیح استفاده کنید، جملاتی با دقت و گستردگی مناسبی خواهید ساخت.

به‌عنوان‌ مثال:

• When I was traveling in Japan, I had a memorable experience when I visited a traditional tea ceremony. The ceremony was conducted by a tea master who explained the history and significance of the ceremony and then made tea for us in a beautiful and precise manner.

• During my trip to Italy, I had a memorable experience when I visited the Colosseum in Rome. The architecture and history of the place were fascinating, and I was amazed to learn about the events that took place there centuries ago.

• I once travelled to Peru and had a memorable experience when I visited Machu Picchu. This ancient city was breathtaking and awe-inspiring, and I was fascinated by the history and culture of the Inca people who built it.

این جملات، اگرچه متفاوت هستند، اما هرکدام به‌درستی از قواعد گرامری استفاده کرده‌اند و جملات روانی را تشکیل داده‌اند.

به همین دلیل، این مثال نشان می‌دهد که شما می‌توانید به‌درستی از گرامر زبان استفاده کنید و جملات مناسبی را تشکیل دهید؛ بنابراین برای کسب یک نمره عالی باید دانش گرامری خود را به ممتحن نشان دهید و از طیف گسترده‌ای از نکات به‌درستی و دقت استفاده کنید.

Pronunciation تلفظ

آخرین معیار ولی نه کم‌اهمیت‌ترین آن‌ها معیار تلفظ است که متأسفانه بی‌توجهی خواصی از زبان‌آموزان می‌گیرد و دلیل اصلی آن این است که داوطلبین بیشتر روی لهجه تمرکز می‌کنند تا تلفظ!

دقت کنید مجدد تکرار می‌کنیم تمرکز خود را روی تلفظ بگذارید نه لهجه بریتیش و امریکن! چون لهجه به‌هیچ‌عنوان معیار نمره دهی نیست؛ اما طرز تلفظ درست شما مورد قضاوت و نمره دهی قرار می‌گیرد.

مثلاً می‌توانید لهجه اصفهانی، شیرازی، کرمانی، هندی، چینی، عربی و یا هر لهجه دیگری داشته باشید؛ ولی حق ندارید کلمات را اشتباه تلفظ کنید.

۳ عامل اصلی نمره دهی به این معیار enunciation, stress patterns & intonation هستند. اجازه دهید هرکدام را بررسی کنیم.

Enunciation

درواقع در قدم ابتدایی درست و شفاف تلفظ کردن کلمات است. پس سعی کنید کلمات را جویده‌جویده بیان نکنید و هر کلمه‌ای که طرز صحیح تلفظشان را بلد نیستید حتماً در دیکشنری چک کنید و چندین بار با دقت به نحوه تلفظ گوش کنید و آن را تکرار کنید.

Stress patterns

به تأکید شما بر کلمات content words برمی‌گردد. در یک جمله حتی در زبان مادری‌مان روی تمام اجزای جمله تأکید نمی‌کنیم بلکه روی کلمات اصلی تأکیدداریم.

برای مثال، در جمله زیر باید روی کلماتی که زیرشان خط کشیده شده باید تأکید بیشتری داشته باشید.

We went to one of the most picturesque villages I have ever been to.

intonation

و آخرین عامل سنجش intonation که به افت‌وخیز لحن زبانی اشاره و معمولاً برای نمره‌های ۷ به بالا شدیداً مورد بررسی قرار می‌گیرد. هرچه این عامل نزدیک‌تر به انگلیسی‌زبان‌ها باشد نمره بالاتری خواهید گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی دسته های خود را در هدرساز -> موبایل -> منوی اصلی موبایل -> نمایش/مخفی -> انتخاب منو، تنظیم کنید.
سبد خرید
ورود | ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد
فروشگاه
لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من